Koszyk jest pusty

Słownik terminologii

 

0-9

2D DNR i 3D DNR (ang. 3D& 2D Digital Noise Reduction) - Poprzez zastosowanie specjalistycznych filtrów 2D DNR następuje redukcja szumów powstających w obrazie przy słabym oświetleniu. Natomiast adaptacyjne filtry 3D DNR mają za zadanie automatyczne wzmocnienie przejrzystości obrazu w momencie kiedy w obrazie występuje ruch.

3D DNR (ang. 3D Digital Noise Reduction) - Trójwymiarowa cyfrowa redukcja szumów pozwala na redukowanie szumów, które powstają w wyniku słabego oświetlenia zarówno na obiektach statycznych jak również i ruchomych.

 

A

AES (ang. Automatic Electronic Shutter) - Automatyczna Elektroniczna Migawka. Jest to funkcja wykorzystywana najczęściej przy obiektywach manualnych, w których ilość rejestrowanego światła jest regulowana przy wykorzystaniu czasu naświetlania oraz wzmocnienia. Kamera sama dostosowuje czas ekspozycji do panujących warunków oświetleniowych.

AGC (ang. Automatic Gain Control) / (Automatyczna Regulacja Wzmocnienia - ARW) - Funkcja, przy której kamera automatycznie reguluje wzmocnienie i utrzymuje je na możliwie najniższym poziomie niezbędnym do uzyskania obrazu dobrej jakości.

ATWB (ang. Automatic Tracking White Balance) - To skrót nazwy funkcji, której polskim odpowiednikiem jest rozwinięcie Automatyczne Śledzenie Balansu Bieli. Jest to tryb balansu bieli, który redukuje migotanie obrazu przy świetle jarzeniowym, lampach sodowych czy w tunelach.

AWB (ang. Automatic White Balance) - Automatyczny balans bieli. Jest to funkcja, której przeznaczeniem jest umożliwienie kamerze automatycznej regulacji koloru wyjściowego w celu nadania naturalnych barw w przypadku światła o różnej temperaturze barwowej. Dzięki niej obraz nawet w bardzo zmiennych warunkach oświetleniowych pozostanie wyraźny i czytelny.

 

B

BLC (ang. Back Light Compensation) - Kompensacja światła tylnego. Pozwala na zmianę sposobu pomiaru światła i doboru ekspozycji. Przekłada się to na poprawne odwzorowanie elementów, które znajdują sie w nadmiernie oświetlonym miejscu lub w cieniu. Polega to na selektywnym wzmacnianiu partii obrazu, w celu skompensowania dużych różnic w kontraście. Przykładem może być skupienie się na szczegółach twarzy osoby która oświetlona jest światłem słonecznym z tyłu.

 

C

CMOS (ang. Complementary Metal Oxide Semiconductor) - To przetwornik produkowany w oparciu o technologię produkcji układów scalonych, gdzie światło steruje bramką tranzystora, będącego pojedynczym sensorem. Technologia tania, dostępna wielu firmom, pozwalająca na rewolucję cenową, ponieważ do tej pory przetwornik zawierał w sobie ok. 40% kosztów układu elektronicznego kamery.

 

D

D-WDR (ang. Digital Wide Dynamic Range) - Nowoczesne rozwiązanie pozwalające uzyskać kamerze szeroki zakres dynamiki. Efektem tego jest skuteczniejsze odwzorowanie szczegółów znajdujących się w ciemnych częściach obrazu. Funkcja wpływa korzystnie na jakość obrazu pozwalając na łatwiejszą identyfikację obiektów.

 

E

 

 

F

 

 

G

 

 

H

 

 

I

ICR (ang. Infrared Cutfilter Removal / Removable IR Cut Filter) - Filtry te mają za zadanie przepuszczać tylko światło widzialne co zapewnia prawidłowe odwzorowanie kolorów przez kamerę oraz umożliwia ustawienie prawidłowego balansu bieli. Filtr podczerwieni w ciągu dnia poprawia odzwierciedlenie kolorów, natomiast w warunkach słabego oświetlenia zostaje automatycznie usunięty dzięki czemu kamera może współpracować z oświetlaczami podczerwieni.

ICR (ang. Infrared Cutfilter Removal / Removable IR Cut Filter) - Filtry te mają za zadanie przepuszczać tylko światło widzialne co zapewnia prawidłowe odwzorowanie kolorów przez kamerę oraz umożliwia ustawienie prawidłowego balansu bieli. Filtr podczerwieni w ciągu dnia poprawia odzwierciedlenie kolorów, natomiast w warunkach słabego oświetlenia zostaje automatycznie usunięty dzięki czemu kamera może współpracować z oświetlaczami podczerwieni.

IP (ang. Internet Protocol) to protokół komunikacyjny. Stosowany jest powszechnie w Internecie oraz sieciach. Znalazł swoje zastosowanie również w kamerach, ponieważ dzięki niemu istnieje możliwość przesyłania obrazu, co pozwala na pokonanie bariery analogowej telewizji przemysłowej jaką jest telewizyjna rozdzielczość PAL (w Europie) lub NTSC (w Ameryce).

IR (ang. Ifrared) - Podczerwień jest to promieniowanie elektromagnetyczne, które posiada długość fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Dzięki temu jest ono niewidoczne. Promieniowanie podczerwone jest bardzo często stosowane w kamerach, co pozwala na całodobowe prowadzenie monitoringu bez montażu dodatkowego oświetlenia. Istnieje możliwość dokupienia osobnego oświetlacza podczerwieni. Oświetlacze IR LED są to urządzenia umożliwiające generowanie światła w zakresie bliskiej podczerwieni (fale o długości z zakresu 700 - 1000 nm). Im dłuższa jest długość fali tym mniej widoczne dla oka ludzkiego jest jego światło. Oświetlacze IR LED wyposażone są w filtry, które regulują widoczność oświetlenia dla oka ludzkiego: 750 nm (widoczne żarzenie reflektora), 830 nm („efekt matowy” - prawie niewidoczny dla oka) i 940 nm (niewidoczny dla oka ludzkiego).


J

 

 

K

 

 

L

 

 

M

 

 

N

 

 

O

 

 

P

 

 

Q

 

 

R

 

 

S

 

 

T

TVL (ang. Television Lines) - To linie telewizyjne, w których podawana jest rozdzielczość kamer analogowych. W Japonii oraz Ameryce Północnej standardem telewizji analogowej jest NTSC, a w Europie standard ten nazwany został PAL. Pierwszy z nich posiada rozdzielczość 480 linii (TVL) oraz odświeżanie na poziomie 60 półobrazów na sekundę (30FPS). Drugi odświeżany jest z prędkością 25 klatek na sekundę (50 półobrazów), a jego rozdzielczość równa jest 576 linii. Całkowita ilość wysyłanych informacji w obydwu przypadkach jest sobie równa.

 

U

 

 

V

 

 

W

WDR (ang. Wide Dynamic Range) - Szeroki zakres dynamiki. Jest to typ matrycy, który rejestruje szeroki zakres tonalny natężenia światła. Dzięki temu istnieje możliwość poprawnego wyświetlenia wysoko kontrastowych scen.

 


X

 

 

Y

 

 

Z

 

 

end faq

 

logo_mwpower.jpg
logo_ag_neovo.jpg
logo_ebs.jpg
logo_dahua.jpg
logo_dell.jpg
logo_nuuo.jpg
logo_aritech.jpg
logo_geovision.jpg
logo_roger.jpg
logo_jablotron.jpg
logo_aeg.jpg
logo_pct_international.jpg
logo_spacecom.jpg
logo_trilan.jpg
logo_terra.jpg
logo_gorke_electronic.jpg
logo_taxecom.jpg
logo_fideltronik.jpg
logo_raiden.jpg
logo_sony.jpg
logo_vivotek.jpg
logo_fijinon.jpg
logo_alarmtech.jpg
logo_aper.jpg
logo_irlab.jpg
logo_ganz.jpg
logo_ademco.jpg
logo_apollo.jpg
logo_acti.jpg
logo_gjd.jpg
logo_bosch.jpg
logo_brother.jpg
logo_satel.jpg
logo_urmet.jpg
logo_everfocus.jpg
logo_introx.jpg
logo_laskomex.jpg
logo_brickcom.jpg
logo_tp_link.jpg
logo_samsung.jpg